OPUŠTĚNÝ BERLÍN
Berlín byl nejenom městem rozděleným mezi dva státy, ale i městem, které bylo rozděleno mezi dva naprosto odlišné politické systémy. Vydali jsme se tedy prozkoumat město, které dříve rozdělovala Berlínská zeď. Především v jeho východní části, čili v části, která patřila do komunistické NDR a byla součástí východního bloku, nalezneme mnoho pozůstatků z doby studené války. Ať se jedná o opuštěná města, letiště nebo továrny. V západní části, která náležela ke Spolkové republice Německo jsme poté navštívili opuštěnou radiostanici, ze které Západ odposlouchával Východ. Berlín je pro milovníky dark turismu naprostým rájem a jedna návštěva určitě nestačila!
Wünsdorf-Waldstadt - opuštěné město
Osamělá socha Lenina stojí uprostřed německého městečka. Stojí zde sám od září roku 1994, kdy všichni odešli. Žili zde tisíce sovětských vojáků a úředníků a městečku Wünsdorf-Waldstadt se přezdívalo Malá Moskva a každý den odtud jezdily vlaky do Sovětského svazu, do skutečné Moskvy. Pro většinu východních Němců to bylo zakázané město. Nacházel se zde totiž největší sovětský vojenský tábor mimo SSSR. Nyní je město opuštěné, většinou zapomenuté přezdívá se mu lesní město, protože si příroda bere zpět to, co jí patří. Zbytky vojenských budov jsou oploceny a celý objekt je hlídán kamerami, nedalo se tedy dostat úplně všude, ale i to málo, co jsme viděli, stálo za to. Především majestátní socha Lenina na bývalém náměstí.
Opuštěné letiště Rangsdorf
Letiště ve městě Rangsdorf, které se nachází jižně od Berlína, bylo otevřeno v roce 1936 v předvečer olympijských her v Berlíně. Zpočátku bylo letiště zamýšleno jako sportovní letiště, ale nakonec začalo odbavovat všechny mezinárodní lety do a z Berlína. Během druhé světové války se stalo vojenskou základnou a sídlila zde společnost, která konstruovala části pro nacistické stíhací letadla a bombardéry. V roce 1945 bylo letiště převzato sovětskou armádou. Rangsdorf se stal od té doby základnou ruských leteckých sil, dokud jednotky Rudé armády v roce 1994 neodešly z Německa. Od té doby je letiště opuštěno.
Chemická továrna Chemiewerk Rüdersdorf
Asi nejlepší místo, které jsme mohli při toulkách opuštěným Berlínem navštívit. Celý areál vypadá, jako kdyby zde probíhala jaderná válka a lidé prostě zničeho nic zmizeli. Továrna zahájila výrobu již v roce 1899 jako cementárna. Výroba cementu trvala až do roku 1939, kdy továrna začala vyrábět bauxit, který byl životně důležitý pro nacistickou říši a její válečné úsilí. Po skončení války se areálu zmocnili Sověti, ale po sjednocení Německa byla továrna odsouzena k zániku, protože nemohla konkurovat západnímu průmyslu. Opuštěná je od roku 1999 a nezbylo nic kromě obrovských prázdných hal, kam si chodí cvičit své dovednosti milovníci závodů dronů a milovníci urbexu užít trochu toho tajemna.
Odposlouchávací stanice Teufelsberg
Tato opuštěná stanice leží na vrcholu umělého kopce ve výšce 80 metrů na západním okraji Berlína. Kopec má pozoruhodnou historii. Vytvořen byl z pozůstatků rozbombardovaného Berlína po druhé světové válce. Byl vytvořen z trosek asi 400 000 budov. Na nějaký čas kopec sloužil jako lyžařská hora, ale později byl přeměněn na „odposlouchávací stanici“. Stanice byla postavena a spravována americkou národní bezpečnostní agenturou, aby odposlouchávala komunistický východ Berlín. Stanice byla opuštěná po pádu Berlínské zdi a nabízí neuvěřitelný výhled na Berlínské panorama.
Opuštěná nemocnice Beelitz Heilstätten
Asi nejstrašidelnější místo, co jsem kdy navštívil. Beelitz Heilstätten je nemocniční komplex čítající přibližně 60 budov nacházejících se poblíž Berlína, které byly postaveny roku 1898 podle plánů architekta Heino Schmieden. Nemocnice byla vystavěna především k léčbě plicních chorob, ale brzy bylo toto zaměření změněno v důsledku rozpoutání 1. Světové války na vojenský lazaret. Roku 1916 se na místních sálech léčil a po místních chodbách procházel v 1. Světové válce do nohy postřelený Adolf Hitler. Po 2. Světové válce areál využívali Sověti a po pádu železné opony byla nemocnice z důsledku nedostatku financí zrušena a od té doby chátrá. Bohužel komplex je hodně hlídaný a dostali jsme se tam až skoro za tmy, takže jsme stihli projít jen malou část.